CZERWONE

PIGNOLO

Endemiczny szczep friuliański znany był już tutaj w XVII-ym wieku, a za miejsce jego narodzin uważa się legendarne opactwo Abazza di Rosazzo, gdzie zostało stworzone przez Benedyktynów.

Wina pignolo należą do najbardziej luksusowych i długowiecznych. Charakteryzują się wysokim poziomem tanin i intensywnym, niezwykle złożonym bukietem z nutami owoców róży, fiołków a także kakao, kawy i, na skutek dojrzewania w beczkach dębowych (min. 12 m-cy) - wanilii.

SCHIOPPETTINO

Czasem nazywany ribolla nero, wywodzi się prawdopodobnie z rejonu Propetto. Wino ze schioppettino charakteryzuje się stosunkowo wysoką kwasowością, a na skutek faktu iż jest butelkowane jako młode wino, przechodzi proces fermentacji mlekowo-jabłkowej w butelce. Dzięki temu, staje się ono lekko musujące i usta dają wrażenie “szczypania bąbelków” (scoppittare po włosku).

Rejon upraw to okolice miasteczka Propetto.

REFOSCO DAL PENDUCOLO ROSSO


Powszechnie uważane za najlepszą czerwoną odmianę spośród wszystkich friuliańskich szczepów rodzimych. W ostatnich latach niezwykle zyskał na popularności; uprawiany w regionach Carso i Istria.

Daje lekko taniczne wina, o bardzo intensywnym, złożonym bukiecie herbacianym, dziczyzny z podobnymi nutami zwierzęcymi. Doskonale zrównoważone.

TAZZELENGHE

Inny friuliański szczep endemiczny uratowany od zapomnienia i zaprzestania upraw (razem z pignolo i schioppettino) dekretem EEC z 1978 r. uwzględniającym go na liście szczepów dozwolonych do upraw w rejonie Udine.

Tacelenghe w lokalnym dialekcie friuliańskim znaczy ni mniej ni więcej, jak gilotyna dla języka, a to z powodu nie tylko wysokiego poziomu kwasowości, ale również silnie zaakcentowanej obecności tanin [przedłużona maceracja ze skórkami].